Odpust zupełny Porcjunkuli

KaplicaPatronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli obchodzone jest 2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich. Tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli.

Święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli związane jest ze świątynią MB Anielskiej pod Asyżem. Legenda głosi, że w VI wieku pielgrzymi wracający z Ziemi Świętej przywieźli ze sobą grudkę ziemi z grobu Matki Bożej i wybudowali tam niewielką kapliczkę.
W czasach św. Franciszka kapliczka znajdowała się w opłakanym stanie i zimą 1207 roku przyszły święty przywrócił ją do stanu używalności, a nawet w niej zamieszkał. Później dołączyli do niego inni bracia. Według podań nazwę Matki Bożej Anielskiej nadał kapliczce sam św. Franciszek, bo okoliczni mieszkańcy często słyszeli nad nią głosy anielskie.
Po kilku latach benedyktyni mieszkający na pobliskiej górze Subasio formalnie przekazali teren i kapliczkę św. Franciszkowi. 2 sierpnia 1216 roku mała świątynia została poświęcona, stając się macierzystym domem zakonu franciszkanów.

W tym czasie kapliczka nosiła jeszcze inną nazwę – Porcjunkula, czyli „kawałeczek”, „drobna część”, która przypuszczalnie była związana z małymi gabarytami świątyni.
200 lat później tuż obok kapliczki obserwanci, zakonnicy powołani przez św. Bernardyna ze Sieny, wybudowali klasztor z kościołem. Półtora wieku później wybudowana została świątynia, we wnętrzu której zachowana została Porcjunkula.
11 kwietnia 1909 r. papież Pius X nadał kościołowi Matki Bożej Anielskiej w Asyżu godność Bazyliki patriarchalnej i papieskiej.

Odpust zupełny Porcjunkuli wiąże się z podaniem, według którego św. Franciszek usłyszał w swojej celi wołanie. Gdy przyszedł do kaplicy, zobaczył w niej Jezusa siedzącego nad ołtarzem i Matkę Bożą w otoczeniu aniołów. „W zamian za Twoją gorliwość, z jaką Ty i Twoi bracia staracie się o zbawienie dusz, możesz mnie poprosić dla nich i dla czci mego imienia o łaskę, jaką zechcesz” – brzmiał głos. Św. Franciszek padł na twarz i zawołał: „Trzykroć Święty Boże! Ponieważ znalazłem łaskę w Twoich oczach, ja – którym jest jeno proch i popiół, i najnędzniejszy z grzeszników, błagam Cię z uszanowaniem, na jakie tylko zdobyć się mogę, abyś raczył dać Twoim wiernym tę wielką łaskę, aby wszyscy, po spowiedzi odbytej ze skruchą i po nawiedzeniu tej kaplicy, mogli otrzymać odpust zupełny i przebaczenie wszystkich grzechów”.
Jezus odpowiedział, że prośba św. Franciszka jest wielka. „Ale otrzymasz jeszcze większe łaski. Daję ci odpust, o który usilnie błagasz, pod warunkiem jednak, że będzie on zatwierdzony przez mego Namiestnika, któremu dałem moc związywania i rozwiązywania tu na ziemi” – mówił Chrystus.
Następnego dnia św. Franciszek miał pojechać do Perugii, gdzie przebywał papież Honoriusz III. Ówczesna głowa Kościoła udzieliła odpustu zupełnego na dzień przypadający w rocznicę poświęcenia kapliczki Porcjunkuli, czyli 2 sierpnia.
Początkowo odpust zupełny Porcjunkuli można było uzyskać wyłącznie w kościele Matki Bożej Anielskiej w Asyżu, ale od XIV wieku papieże zaczęli przyznawać także poszczególnym kościołom franciszkańskim. Dostępować go mieli wszyscy ci wierni, którzy tego dnia nawiedzą jeden z kościołów franciszkańskich.
W roku 1847 odpust, decyzją papieża Piusa IX, można było uzyskać we wszystkich kościołach parafialnych i innych, przy których istnieje III Zakon św. Franciszka. W 1911 roku papież Pius X rozszerzył przywilej na wszystkie kościoły.
Uzyskanie odpustu zupełnego Porcjunkuli wymaga spełnienia warunków:

  • pobożnie nawiedzić kościół,
  • odmówić w nim Modlitwę Pańską oraz Wyznanie Wiary,
  • przystąpić do spowiedzi świętej,
  • przyjąć Komunię świętą,
  • pomodlić się w intencjach Ojca Świętego,
  • wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu.
Archidiecezja Łódzka.
Autorskie prawa majątkowe Archidiecezji Łódzkiej.

Informacje o Anna Szychowska

Redaktorka główna parafialnej strony www. Katoliczka, bo lubi i chce. Przez wiele lat związana z parafialnym i diecezjalnym Ruchem Światło-Życie. W wolnym czasie lubi czytać książki. Różne książki. Naprawdę różne :)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.