Ministranci

_DSC3382Ministrant jest pomocnikiem przy sprawowaniu Mszy św. i podczas nabożeństw liturgicznych. Słowo ministrant pochodzi od łacińskiego – ,,ministrare”, co oznacza ,,służyć”. Posługa ministranta związana jest nierozłącznie z kościołem – ministranci ubrani w komże, lub białe alby przepasane cingulum asystują kapłanom podczas liturgii. Ministranci nie tylko służą do Mszy, ale także towarzyszą kapłanom podczas wizyty duszpasterskiej, adorują Najświętszy Sakrament, a w wolnym czasie jeżdżą na wycieczki, grają w piłkę i cieszą się życiem.
Wspólnota ministrancka w naszej parafii to kilkudziesięciu chłopaków. W swojej posłudze znajdują się kilku stopniach „wtajemniczenia”:

1. Kandydaci to z chłopcy, którzy rozpoczynają swą „karierę” ministrancką. Na początku nie służą przy ołtarzu. Przyglądają się temu, co robią inni ministranci, biorą udział w szkoleniach, chodzą na zbiórki.
  2. Kolejna grupa to chłopcy – ministranci chodzący do szkół podstawowych i gimnazjów, służący przy ołtarzu. Stanowią największa grupę ministrantów. To właśnie oni organizują akcje zasilające fundusz ministrancki, takie jak sprzedaż palm na Niedzielę palmową lub sianka pod obrus na stół wigilijny.
  3. Odrębną część ministrantów stanowią lektorzy. Można ich rozpoznać po tym, że noszą białą długa szatę, zwaną albą. To najczęściej młodzież szkół średnich i wyższych, a nawet starsza. Lektor oprócz klasycznych zadań, jakie pełni ministrant, pełni również posługę słowa – czyta lekcje, czytania. Lektorzy zajmują się także przyuczaniem do służby młodszych kolegów i pomagają księdzu w pracy z grupą ministrantów.
  • Jeżeli chcesz być jednym z ministrantów,
  • Jeżeli chcesz poznać bliżej Chrystusa,
  • Jeżeli chcesz wspólnie z nami brać udział w wycieczkach, turniejach, zabawach…
    PRZYJDŹ i zostań jednym z nas!

POSZUKUJEMY CHĘTNYCH DO SŁUŻBY MINISTRANCKIEJ
Nieważne, w jakiej szkole jesteś, podstawówce, gimnazjum czy liceum. Nigdy nie jest za późno, aby zostać ministrantem!

Opiekunem grona ministrantów i lektorów naszej parafii jest ks. Piotr Niciński.

Spotkania ministrantów w soboty o godz. 12:00.

Spotkania lektorów i kandydatów na lektorów co drugi poniedziałek 0 godz. 19:00. Najbliższe spotkanie 9 października 2017.