Dzień aniołów stróżów (2 października)

AniołKościół obchodzi dzisiaj wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów.

Przekonanie o istnieniu i obecności Aniołów, w tym również Aniołów Stróżów, jest jednym z ważnych elementów naszej wiary. Aniołowie są duchami stworzonymi przez Boga dla jego chwały i pomagania ludziom. Ci, którym Bóg zleca opiekę nad ludźmi, są nazywani Aniołami Stróżami.

Tak o aniołach mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin:

„Pismo Święte nie pozostawia wątpliwości, co do istnienia aniołów, posłańców Bożych, którzy uczestniczą w dziejach zbawienia człowieka. Te czysto duchowe istoty pośredniczą między Bogiem a ludźmi. Aniołowie byli obecni w nauczaniu Kościoła już od pierwszych wieków w dziełach wybitnych myślicieli chrześcijańskich. Naukę o aniołach stróżach spotkamy już w pismach Ojców Kościoła.”

Wspomnienie Aniołów Stróżów pojawiło się dopiero w XV w. na Półwyspie Iberyjskim, zwłaszcza na terenie Hiszpanii oraz we Francji. W roku 1608 Paweł V pozwolił obchodzić to święto w pierwszy dzień zwykły po wspomnieniu św. Michała Archanioła.

Na stałe do kalendarza liturgicznego wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów wprowadził Klemens X w roku 1670. Żywą wiarą w Aniołów Stróżów wyróżniał się m.in. św. Jan XXIII, który jeszcze jako nuncjusz apostolski przed każdym ważnym spotkaniem prosił swego Anioła Stróża o pomyślny przebieg rozmowy i jej dobre owoce.

Tekst i grafika pochodzą ze strony tygodnika „Gość Niedzielny” – gosc.pl

Informacje o Anna Szychowska

Redaktorka główna parafialnej strony www. Katoliczka, bo lubi i chce. Przez wiele lat związana z parafialnym i diecezjalnym Ruchem Światło-Życie. W wolnym czasie lubi czytać książki. Różne książki. Naprawdę różne :)